לימודי תעודת הוראה בלשוןמה זה שפה? שפה זה תרבות, היסטוריה, שפה זה דבר מרתק! רובנו כלל לא מודעים לעובדה שנוייה במחלוקת זו. שיעורי הלשון בבית הספר כלל לא מעניינים את רוב התלמידים ורבנו רק רוצים לסיים את הבגרות בלשון. אך מה זה לימודי תעודת הוראה בלשון? ראשית כל ראוי לציין כי שפת הלשון העברית קיימת מעל 3,000 שנה והיא נחשבת לשפה שמית. במרוצת השנים נעשו שינויים מרחיקי לכת ברוח הלשון וסגנונה וכן שינויים תחביריים ודיקדוקיים.

נושאי הלימוד
לימודי תעודת הוראה בלשון עברית מעניקים לתלמיד ידע אקדמי מקיף של השפה (זאת במידה והתלמיד הוא ללא תואר בלשון עברית), סגנונותיה ותקופותיה וכן נעשית היכרות על שלל הדילמות הקשורות לשיטות חקירה וכן הבנת מבנה השפה. במסגרת תוכנית הלימודית תיערך השוואה מרתקת עם שפות שמיות אחרות מאחר והעברית כאמור היא הינה חלק בפסיפס נרחב ביותר של שפות שמיות רבות בהן ערבית, שכנתנו הקרובה ביותר. כמו כן תיערך היכרות עם שיטות מחקר שונות במטרה לבחון את אופי ההתפתחויות במרוצת השנים וכן בכדי להכיר שיטות מחקר בלשניות חדשות.
כדי לציין כי תוכנית זו הינה ממוקדת לשם הכשרת התלמיד להוראת הלשון בבתי הספר הממלכתיים והפרטיים אולם היא גם מעניקה תשתית השכלתית להמשך לימוד של מקצוע מרתק זה במסגרות האקדמיות.

תוכנית הלימודים
תוכנית הלימודים מטרתה היא להכשיר את הסטודנטים ללימוד מקצוע הלשון בבתי הספר. מטרתה היא להעניק בנוסף את הכלים להבנת החוקיות המרכיבה את דקדוק הלשון וכן להעניק ידע נרחב בבלשנות שהוא כאמור מקצוע מרתק בפני עצמו.

נושאי לימוד
נושאי הלימוד המגוונים הם: התפתחות הלשון העברית מעברית עתיקה לזו המודרנית, רבדים בלשון העברית, בלשנות כללית, ניתוח טקסטים, פרגמטיקה, סמנטיקה, מגמות בעברית הישראלית, מבנה הלשון העברית, לשון מקרא וחז"ל, ניתוח טקסטים, ועוד..

דרישות הקבלה
ראוי לציין שתנאי הקבלה עשויים להשתנות בין מוסד למוסד. באוניברסיטה הפתוחה למשל אין דרישות קבלה והלימודים פתוחים לכולם. על הסטודנט לסיים את כל המטלות והקורסים על מנת שיוכל לקבל הסמכה של משרד החינוך ללמד במדינת ישראל.
סוג ההסמכה
עם סיום הלימודים על הסטודנטים לעבור תקופת סטאג' של כשנה אשר תהיה משולבת במשרה בשכר בהיקף של כשליש משרה לפחות. עם סיום תקופת הסטאג' בהצלחה יקבלו הסטודנטים רישיון הוראה מטעם משרד החינוך אשר מקנה להם את הזכות ללמד במדינת ישראל במסגרות חינוכיות ממלכתיות ופרטיות כאחד. על מנת ללמד במדינת ישראל חייב אדם להיות בעל תואר אקדמי, תעודת הוראה וכן רישיון הוראה אשר מתקבל עם סיום תקופת הסטאג'. הסמכה ללמד לשון מטעם משרד החינוך תתקבל רק לבעלי תואר ראשון בתחומי מדעי הרוח, מדעי החברה, מדעים מדויקים ומדעי החיים, או לבעלי תואר ראשון אחר אשר ביצעו את ההשלמות המתאימות.

אודות צוות האתר

הסטודנטים של האוניברסיטה הפתוחה ישמחו לראות את הסיכומים שלך באתר! אנא שלחו מייל עם חומר הלימוד שלכם לכתובת hamaagar@hotmail.com