איך לקבל מלגה ולהישאר בחיים?לא קל להיות סטודנט בארץ. יוקר המחיה בשילוב עם שכר הלימוד הופכים את מרבית הסטודנטים לעניים מרודים. אחת הדרכים להקל את העול הכלכלי הרובץ עליהם, מלבד לבקש עוד ועוד כסף מההורים, היא לזכות באחת ממלגות הלימודים הרבות שמחולקות מדי שנה בארץ.

מרבית מלגות הלימודים בארץ מוענקות מטעמים כלכליים לסטודנטים שבאים מרקע סוציו- אקונומי נמוך. בבואכם לקבל מלגה מסוג זה תצטרכו להוכיח כי הנכם אכן זכאים למלגה, ותצטרכו להראות תלושי משכורת של ההורים, טפסים מהבנק המעידים על חשבון עו"ש נמוך ועוד טפסים בהתאם למוסד הלימודים בו אתם לומדים.

אך גם אם אינכם באים מרקע סוציו-אקונומי נמוך – אל נא תאבד תקוותכם. ישנם עוד סוגים רבים של מלגות המוענקות מדי שנה לסטודנטים על סמך קריטריונים שונים ומגוונים כגון: שירות צבאי מלא, עולים חדשים, תחביבים (מוזיקה וספורט לדוגמא),  התנדבות (אייסף, פר"ח), הצטיינות, מחקר (קרן ז'בוטינסקי), מוצא עדתי, מקום מגורים והיד עוד נטויה.

את המלגות השונות מציעים אינספור גופים ומוסדות – החל ממוסדות הלימוד, פילנתרופים עצמאיים, מוסדות בנקאיים, מועצות מקומיות ואפילו המדינה ומשרדי וגופי הממשלה.

אז איך תמצאו את המלגה המתאימה לכם אתם שואלים?

הדבר הראשון אותו עליכם לעשות הוא לפנות למוסד הלימודים בו אתם לומדים/מעוניינים ללמוד ולשאול אותם מהם המלגות המחולקות על ידם ומה הקריטריונים לכל מלגה ומלגה. בכל מוסד לימודים ישנה מחלקה המטפלת בנושא המלגות ואם אתם צריכים עזרה נוספת יש את אגודת הסטודנטים שתשמח לעזור ותציע לך להגיש מועמדות אף לאחת המלגות של אגודת הסטודנטים הארצית.

באוניברסיטה הפתוחה לדוגמא מחלקים מלבד מלגות לסיוע כלכלי גם מלגות לסטודנטים חדשים, למצטיינים בלימודים, לתלמידי תיכון וכן מלגות המיועדות לספורטאים.

לאחר שמצאתם את המלגה/מלגות שמתאימות לכם עכשיו זה הזמן לקבל אותן. בכדי לעשות זאת עליכם למלא בהקפדה יתרה ובאופן מלא את טפסי המלגה. הקפידו למלא היטב את כל הטפסים וצרפו את כל המסמכים המבוקשים, ונסו לעשות זאת בצורה מסודרת. ניתן לצרף מכתב אישי וקצר המסביר ומנמק מדוע אתם מבקשים את המלגה וכמה היא נחוצה לכם. והכי הכי חשוב – הגישו את הבקשה בזמן! אלו המגישים את הבקשה למלגה באיחור מקטינים משמעותית  את סיכוייהם לקבלת המלגה.

דרך נוספת לקבלת מלגה היא באמצעות התנדבות לקהילה. בתמורה להתנדבותכם ולשעות שתשקיעו – תקבלו מענק כספי. ההתנדבות ברובה היא עזרה לשכבות חלשות – כגון קשישים, עולים חדשים וילדים המתקשים בלימודים ו/או מבחינה חברתית. היתרון במלגות התנדבות הוא הערך המוסף שאתם מקבלים בחזרה – מלבד המענק הכספי אתם מבלים הרגשת סיפוק שאין שניה לה וגם עוד שורה בקורות החיים שאולי תעזור לכם במועד אחר להתקבל לעבודה (חברות מעריכות מאוד אנשים שמתנדבים ועוזרים לקהילה).

בכדי להגביר את הסיכוי שלכם לקבל מלגה היא על ידי הגשה של  כמה שיותר בקשות למלגות במקביל, ועדיף שיהיו לגורמים שונים ולמוסדות אחרים. הכי חשוב שתזכרו שאסור לאבד תקווה – ובשום פנים ואופן אסור לוותר – אלא פשוט לפנות לגורם אחר. בהצלחה.

אודות צוות האתר

הסטודנטים של האוניברסיטה הפתוחה ישמחו לראות את הסיכומים שלך באתר! אנא שלחו מייל עם חומר הלימוד שלכם לכתובת hamaagar@hotmail.com